Schedules

Weekend Home Game Schedules | BCCGSL, BCCSL, MSL & Adult League Teams

Welcome to the Weekend Home Game Schedules Page for the BCCGSL, BCCSL, MSL & Adult League Teams. Below you'll find a listing of scheduled home games in Port Moody. For away games, please visit your leagues websites. (Links in footer below).  For our all other home game schedules (non competitive) see above.

Games Scheduled for:  Friday, January 19th - Sunday, January 22nd.

Date Time Field Gender Level Home Team Away Team Comments Updated
Sat, Jan 20 10:30 AM Trasolini Turf Boys U13 MSL (05) AC Selects BDMS United Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 10:30 AM North Shore Turf Boys U12 HP (06) AC Selects WVSC Spuraways Blue Field #1 Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 12:00 PM North Shore Turf Boys U13 Bronze United NVFC Italy Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 12:15 PM Trasolini Turf Boys U14 MSL (04) AC Selects West Coast Metro Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 2:00 PM Trasolini Turf Boys U17 MSL (01) AC Selects CMF Atletico Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 2:00 PM North Shore Turf Boys U16 Silver United Marpole Phoenix Jan 15 @ 3:52PM
Sat, Jan 20 4:00 PM North Shore Turf Boys U15 Gold TAAJ FC VAFC Dynamo Jan 15 @ 3:52PM
Sun, Jan 21 12:00 PM Trasolini Turf Girls U14 MSL Fire West Coast Metro Jan 15 @ 3:52PM
Sun, Jan 21 12:15 PM North Shore Turf Girls U14 Div. 2 Heat NSG Tornados Jan 15 @ 3:52PM
Sun, Jan 21 2:00 PM Trasolini Turf Girls U15 MSL Velocity BDMS Barca Jan 15 @ 3:52PM
Sun, Jan 21 2:15 PM North Shore Turf Girls U17 Div. 2 Impact Killarney Gators Jan 16 @ 9:14AM
Sun, Jan 21 4:00 PM North Shore Turf Girls U16 Div. 2 AC Selects Sea2Sky United Jan 15 @ 3:52PM
  • Kick Start (U4 - U7) Training Schedules

    Kick Start U4-U7 practice schedules.


    U4/U5 Rec-style Soccer Program


    The U4/U5 rec program runs on Sundays at the (covered) Westhill lacrosse box beside Westhill pool.

    Fall Session #1: 11:30-12:20, Sept 24-Dec 10 (no session Oct 8 & Nov 12) - $120
    NOTE: This session is currently FULL

    Fall Session #2: 12:30-1:20, Sept 24-Dec 10 (no session Oct 8 & Nov 12) - $120

    Winter Session #1: 11:30-12:20, Jan 7 - Mar 4 (no session Feb 11) - $100

    Winter Session #2: 12:30-1:20, Jan 7 - Mar 4 (no session Feb 11) - $100

    U5/U6 & U7 Team-based Soccer Program


    Practices will be held in gyms or the Westhill lacrosse box on Monday, Tuesday, Wednesday or Thursday evening, per the gym schedule. Boys’ teams play games each Saturday morning at North Shore turf field (TBC) and girls’ teams play games each Sunday afternoon at Westhill grass field. Note that in the instance of a field closure at Westhill, the girls’ teams will play in the morning at PMTC/Trasolini turf field.

    View the 2017 - 2018 Kick Start | U6 - U7 Gym Schedule    

    Coaches should confirm their upcoming game with the opposing team by the Wednesday previous to the game. Coach contact information can be found here. For more information about the Kick Start programs, please contact your Kick Start Rep.

  • 2017-2018 Fall/Winter | Academy, Technical & Team Practice Schedule

    Port Moody Rec Centre / Trasolini *WARM UP FIELD* (SEE BELOW FOR TRASOLINI TURF TRAINING SCHEDULE)

    (RED: coach led practice; GREEN: technical session with PMSC Euro Pro staff; BLUE: academy programs)

    Monday

    5:30 – 6:00pm
    PMSC Elite Academy stretch training
    Boys U14 / U15 / U17
    Girls U14 / U15 / U16


    6:30 – 7:00pm
    PMSC Elite Academy stretch training
    Boys U8 / U9 / U10
    Girls U8 / U9 / U10


    7:00 – 7:30pm
    PMSC Elite Academy stretch training
    Boys U11 / U12 / U13
    Girls U12 / U13 / U17 / U18

    Tuesday

    4:45 – 5:15pm
    BU13 HP – Sheriff
    BU13 HP – Girard
    BU14 HP - Millin

    6:00 - 7:00pm
    GU9 R – Loo


    8:00 – 9:00pm
    AM Rangers

    Wednesday

    6:00 – 6:30pm
    BU14 – Morgan


    6:30 – 7:30pm
    BU8 HP – Troisi

    Thursday

    6:00 – 6:15pm
    BU8 HP – Zilwood/Shantz
    BU8 HP – Troisi
    BU9 HP - Bertoncello
    BU9 HP – Scholte
    BU10 HP – Shackleton
    BU10 HP – Devaney


    6:45 – 7:15pm
    BU11 HP – James
    BU11 HP – Troisi
    BU12 – Whiffin
    BU12 - Padberg

    Friday

    6:30 – 7:30pm
    PMSC Adaptive Soccer

    Port Moody Rec Centre / Trasolini Turf Field 

    (RED: coach led practice; GREEN: technical session with PMSC Euro Pro staff; BLUE: academy programs)

    **PLEASE NOTE - Kick Start (U6-U7) Gym training schedules can be found on the Kick Start Schedules page.

    Monday

    6:00 – 7:00pm
    PMSC Elite Academy on-field session
    Boys U14 / U15 / U17
    Girls U14 / U15 / U16


    7:00 – 7:30pm
    PMSC Elite Academy on-field session
    Boys U8 / U9 / U10
    Girls U8 / U9 / U10


    7:30 – 8:30pm
    PMSC Elite Academy on-field session
    Boys U11 / U12 / U13
    Girls U12 / U13 / U17 / U18


    8:30 – 10:30pm
    AM Lordco Gunners A
    AM Lordco Gunners B

    Tuesday

    4:30 - 5:30pm
    BU17 HP R – Sulentic


    5:15 – 6:00pm
    BU13 HP – Sheriff
    BU13 HP – Girard
    BU14 HP - Millin


    Trasolini Not Available
    Booked for Coquitlam Field Lacrosse 6-9pm


    9:00 – 10:30pm
    AM Rangers
    AM Lordco Gunners IL


    Wednesday

    5:30 – 6:30pm
    GU8 R - Rehmat (6-7pm) NW
    GU9 R - Mullen NE
    GU9 R - Vagnarelli SW
    GU10 R - Cannon SE
    (tech session rotation for 5x GU8-10 Rec teams at Trasolini 6:40-7:45pm)


    6:30 – 7:30pm
    BU14 – Morgan SW
    BU16 - Kirk NE
    BU15 - Fathi SE


    Trasolini Not Available
    Booked for Port Moody Old Timers 7:30-9:00


    9:00 – 10:30pm
    AM Lordco Gunners A
    AM Lordco Gunners B

    Thursday

    5:00 – 6:15pm
    BU15 - Ceron
    BU17 - Sulentic
    BU13 HP - Girard


    6:15 – 7:15pm
    BU8 HP – Zilwood/Shantz
    BU8 HP – Troisi
    BU9 HP - Bertoncello
    BU9 HP – Scholte
    BU10 HP – Shackleton
    BU10 HP – Devaney


    7:15 – 8:00pm
    BU11 HP – James
    BU11 HP – Troisi
    BU12 – Whiffin
    BU12 - Padberg


    8:00 – 10:30pm
    AM Titans
    AM Lordco Gunners U21

    Friday

    5:30 – 7:00pm
    PMSC Euro Pro Open Academy
    Session 1


    8:00 – 10:30pm
    Field booked for games

    North Shore Turf Field at Heritage Woods SS

    (RED: coach led practice; GREEN: technical session with PMSC Euro Pro staff

    * (tech session rotation for 2x GU17 & GU18 Rec teams at NST 5:45-7:00pm each 4th week)

    ** (tech session rotation for 1x GU11 Rec team at Trasolini 7:15-8:30pm each 4th week)

    Monday

    5:30 – 6:30pm
    BU18 R – Babey/Hendriks


    6:30 – 7:30pm
    BU11 R – Pruner
    BU11 R – Sakimehr
    BU12 R – Braun
    (tech session rotation for 3x BU11 & BU12 Rec teams – attend 7-8:30 Academy sess at Trasolini Field – TBC)
    GU17 - Lang
    BU15 R - Young (7:00)


    7:30 – 8:30pm
    BU15 R – Koufalis/Hite
    BU15 R – Young
    BU15 R - Fath


    8:30 – 10:30pm
    Game Night Make-ups / Exhibitions

    Tuesday

    5:30 – 6:30pm
    BU8 R - Greenwood
    BU8 R – Jeffery
    BU8 R – Maloney
    BU8 R – LeClair
    BU8 R – Bruun
    (tech session rotation for 5x BU8 Rec teams)
    BU8 HP – Zilwood/Shantz
    BU10 HP – Devaney (6-7)


    6:30 – 7:30pm
    BU9 R – Cooper
    BU9 R – Glasser
    BU9 R – Cho
    BU9 R – Ahmadzadeh
    BU9 HP - Bertoncello
    BU9 HP – Scholte
    (tech session rotation for 7x BU9 & BU10 Rec teams)
    GU9 HP – DiNicolo
    BU10 HP –Shackleton to 8


    7:30 – 8:30pm
    BU10 R – Neumann
    BU10 R - Nelder
    BU10 R – Johnston
    BU11 HP – James
    BU11 HP - Troisi
    BU15 HP – Ceron


    8:30 – 9:30pm
    BU17 R – Brown

    8:30 – 10:30pm
    AM Lions
    AM Brewers

    Wednesday

    TECH SESS 5:45 – 7:00pm
    GU15 HP – Lahti
    GU16 HP – Gaskell
    18 HP – de Torres
    GU17/18 rotation - 1tm


    TECH SESS 6:30 – 7:30pm
    GU8 HP – Patel
    GU9 HP – Di Nicolo
    GU10 HP – Tang
    GU8-10R rotation 1 team

    7:00 – 8:00pm
    BU12 HP – Whiffin
    BU12 HP - Padberg


    TECH SESS 7:00 – 8:15pm
    GU12 HP – Lahti
    GU13 HP – Drazenovic
    GU14 HP – Stacey
    GU14 HP – Whitson
    GU11 rotation - 1 team


    8:30 – 10:30pm
    Game Night Make-ups / Exhibitions

    Thursday

    5:00 – 6:00pm
    GU13 HP – Drazenovic
    GU16 HP – Gaskell
    GU17/18 – Pesunti (530-6)


    6:00 – 7:00pm
    GU17/18 – Pesunti (6-630)
    GU13HP – Draz. (6-6:30)
    BU13 R – Mullen
    BU13 HP – Sheriff
    GU11 R – Virk (630-7) **
    GU14 HP – Whitson
    BU14 HP – Millin (6:30-7)


    7:00 – 8:00pm
    GU11 R – Virk (7-7:30)
    BU14 R – Henson
    BU14 HP – Millin
    GU17 – Lang *


    8:00 – 10:30pm
    AW Salsa
    AW Wolves
    AW United

    Friday

    5:00 – 6:00pm
    GU18 HP – deTorres


    6:00 – 7:00pm
    GU8 HP – Patel
    GU10 HP – Tang
    GU12 HP – Lahti


    7:00 – 8:00pm
    GU14 HP – Stacey (6:30)
    GU15 HP – Lahti


    8:00 – 10:30pm
    Game Night

  • BU8 - U12 Rec Team Technical Training Schedule

    BU8 - U12 Rec Team Technical Training Schedule


    All sessions will take place at North Shore Turf.

    U8 times are still 5:30pm to 6:30pm and each team will train independently with Coach Blake in Zone A (west end zone).

    U9 and U10 times are 6:30pm to 7:30pm and there will be 2 teams training with Coach Blake in Zone A (west end zone).

    * This means that for the U10 teams your practice will be one hour EARLIER on your designated technical night. 

    U11 & U12 times are 6:30pm to 7:30pm and Coach Alex will meet you in your designated practice area.

    *Practices will run rain or shine and so unless the field is closed or there is a monsoon, practices are a go.  All teams will be advised of any changes.


    DATE 5:30pm - 6:30pm 6:30pm - 7:30pm
    Sept 19th BU8 Bruun BU9 Ahmadzadeh | BU10 Neumann
    Sept 26th BU8 Greenwood BU9 Glasser | BU10 Nelder
    Oct 2nd - BU12 Braun
    Oct 3rd BU8 Jeffery BU9 Cho | BU10 Johnston
    Oct 10th BU8 Maloney BU9 Cooper
    Oct 16th - -
    Oct 17th BU8 LeClair BU9 Glasser | BU10 Neumann
    Oct 23rd - BU11 Pruner
    Oct 24th BU8 Bruun BU9 Ahmadzadeh
    Oct 30th - BU12 Braun
    Oct 31st No Session No Session
    Nov 6th - BU11 Merchant
    Nov 7th BU8 Greenwood BU9 Cho | BU10 Nelder
    Nov 14th BU8 Jeffery BU9 Cooper | BU10 Johnston
    Nov 20th - BU11 Pruner
    Nov 21st No Session No Session
    Nov 27th - BU11 Merchant
    Nov 28th BU8 LeClair BU9 Ahmadzadeh | BU10 Neumann
    Dec 4th - BU12 Braun
    Dec 5th BU8 Bruun BU9 Cho |BU9 Glasser
    Dec 11th - BU11 Pruner
    Dec 12th BU8 Greenwood | BU8 Maloney BU9 Cooper | BU10 Nelder
    CHRISTMAS BREAK CHRISTMAS BREAK CHRISTMAS BREAK
    Jan 8th - BU12 Braun
    Jan 9th BU8 Jeffery BU10 Johnston | BU9 Cooper 
    Jan 15th - BU11 Merchant
    Jan 16th BU8 Maloney BU9 Glasser
    Jan 22nd - BU11 Pruner
    Jan 23rd BU8 LeClair BU9 Cho | BU9 Ahmadzadeh
    Jan 29th - BU12 Braun
    Jan 30th BU8 Bruun BU10 Nelder
    Feb 5th - BU11 Merchant
    Feb 6th BU8 Greenwood BU10 Neumann
    Feb 13th BU8 Jeffery BU9 Cooper | BU9 Glasser
    Feb 19th - BU11 Pruner
    Feb 20th BU8 Maloney BU9 Ahmadzadeh | BU10 Johnston
    Feb 27th BU8 LeClairz BU9 Glasser | BU9 Cho
  • GU8 - GU11 & GU17 - GU18 Rec Team Technical Training Schedule

    GU8 - U11 & GU17 - GU18 Rec Team Technical Training Schedule


    All sessions will take place at North Shore Turf.

    Sessions will be attended as a team working with our various technical staff.

    *Practices will run rain or shine and so unless the field is closed or there is a monsoon, practices are a go.  All teams will be advised of any changes.


    DATE 5:45 - 7:00pm 6:30 - 7:30pm 7:00 - 8:15pm
    Wed, Sept 27th - GU10 Cannon -
    Wed, Oct 4th
    GU17 Lang GU08 Rehmat -
    Wed, Oct 11th GU18 Pesunti GU09 Loo GU11 Virk
    Wed, Oct 18th GU17 Lang GU09 Mullen  -
    Wed, Oct 25th GU18 Pesunti GU09 Vagnarelli -
    Wed, Nov 1st - GU10 Cannon -
    Wed, Nov 8th GU17 Lang GU08 Rehmat GU11 Virk
    Wed, Nov 15th - GU09 Loo -
    Wed, Nov 22nd GU18 Pesunti
    GU09 Mullen -
    Wed, Nov 29th - GU09 Vagnarelli -
    Wed, Dec 6th GU18 Pesunti
    GU10 Cannon GU11 Virk
    Wed, Dec 13th GU17 Lang GU08 Rehmat -
    CHRISTMAS BREAK - no sessions - - no sessions - - no sessions -
    Wed, Jan 10th GU18 Pesunti
    GU09 Loo -
    Wed, Jan 17th GU17 Lang
    GU09 Mullen  GU11 Virk
    Wed, Jan 24th - GU09 Vagnarelli -
    Wed, Jan 31st GU18 Pesunti
    GU10 Cannon -
    Wed, Feb 7th - GU08 Rehmat GU11 Virk
    Wed, Feb 14th GU17 Lang
    GU09 Loo  -
    Wed, Feb 21st GU18 Pesunti   GU09 Mullen GU11 Virk
    Wed, Feb 28th -
    GU09 Vagnarelli -
Top